הלחמת ריסים

אחד מטיפולי היופי החדשים והמבוקשים ביותר הוא הלחמת ריסים. ואם העיניים שלנו הם באמת המראה לנשמה, אז אין כמו מראה מהפנטת ומרשימה במיוחד.

הלחמת ריסים מאפשרת לנשים בעלות ריסים דלילות וקצרות או כאלה שנמאס להן להשתמש במסקרות מעבות ומאריכות מדי יום, ליהנות מתוספות של ריסים מלאכותיות שיעניקו להן מראה ריסים מלא, מודגש ומרשים יותר. הטיפול מתאים במיוחד לנשים שרוצות מראה עיניים מודגש ומרשים מבלי הצורך לבזבז זמן יקר בשגרת הטיפוח.

כמה עולה הלחמת ריסים

הלחמת ריסים עולה בין 400-600 ש״ח. המחיר תלוי בסגנון השזירה, ככל שהסגנון דורש הדבקה של כמות גדולה יותר של ריסים, כך המחיר יעלה בהתאם.

לאחר מכן יש להגיע למילוי בין כל שבועיים לשלושה שבועות. עלות המילוי היא בין 200-250 ש״ח, בהתאם לסגנון השזירה.

במידה ומגיעים למילוי לאחר חודש או יותר, קיימת סבירות שהעין תהיה דיי מרוקנת מריסים ותידרש שזירה מחדש. במהלך המילוי בודקים שהריסים נמצאים במקום, מסירים את הריסים שצמחו וממלאים את מה שצריך למלא. כדי לשמור על מראה מלא וטוב מומלץ מאוד להקפיד על מילוי של בין שבועיים עד שלושה.

כיצד מתבצעת הלחמת ריסים

YouTube video

בתחילת כל טיפול מתבצע אבחון של העיניים, בזמן זה מעצבת הריסים בוחנת את צורת העיניים, את כיוון הצמיחה של הריסים וגורמים נוספים שיעזרו לה להתאים את הטיפול הנכון. 

לאחר מכן מתבצע תיאום ציפיות מול הלקוחה על מנת להבין את הרצונות והתוצאות אותן היא רוצה להשיג. חשוב מאוד שמעצבת הריסים תדע לשלב בין רצונות המטופלת לבין ההתאמה מנקודת מבט מקצועית. מומלץ מאוד לסמוך על הדעה המקצועית של השוזרת, לא תמיד מה שמתאים לאחות או לחברה שלך יתאים גם לך.

לנשים הסובלות מדלקת עיניים פעילה מומלץ להימנע משזירת ריסים עד לשבוע לאחר סיום הטיפול התרופתי. לנשים המרכיבות עדשות חשוב מאוד להקפיד ולהסיר אותם לפני הטיפול.

תהליך שזירת הריסים אורך כבין שעה וחצי לשעתיים, כאשר במהלך כל הזמן הזה המטופלת שוכבת עם עיניים עצומות. מומלץ מאוד לא לדבר ולא לערוך שיחות נפש במהלך הטיפול. בזמן הדיבור נוצרת תזוזה לא רצונית של העיניים ושל שרירי ההבעה בפנינו והם עלולים לגרום להתרוממות של העפעף. 

הימנעות מדיבורים בזמן הטיפול תמנע כניסה של אדי הדבק אל תוך העין או ממדבקות הסיליקון לזוז ולשפשף את קרנית העין. מעצבת ריסים מקצועית תדע להעדיף את בריאות ובטיחות הלקוחה על פני הבונדינג שבשיחת רכילות ותמנע מכל פעולה העלולה לסכן את הלקוחה או לפגוע בתוצאה.

לאחר מכן מתבצעת הדבקה של מדבקת סיליקון על העפעף התחתון, מטרת המדבקה היא לתפוס את כל הריסים הקטנות שבעפעף התחתון ולמנוע הדבקה שלהם יחד עם הריסים המלאכותיות. 

מעצבת הריסים מבצעת הפרדה של הריסים בפינצטה ומדביקה על כל ריס טבעי ריס מלאכותי אחד או קבוצת ריסים בהתאם לסגנון הנבחר. בסיום ההדבקה ממתינים כ- 10 דקות עד לייבוש הסופי של הדבק ולאחר מכן פוקחים את העיניים.

סוגי הלחמות ריסים

קיימים כמה סוגים של טכניקות שזירה, כאשר כל אחת מהן מותאמת לפי צורת העין והמראה המבוקש. פעמים רבות קיים בלבול המקשר בין אורך הריסים או קימור הריסים לבין הטכניקות השונות.

אז בואו נעשה קצת סדר: אין קשר בין קימור הריס לבין סוג השזירה. הקימור מתייחס אך ורק לכיוון צמיחת הריסים. יש ריסים שצומחים למטה, יש ריסים ישרים ויש ריסים מעוגלים.

שזירה קלאסית

נקראת גם אפקט המסקרה. התוצאה היא מראה המדמה מראה של מריחת מסקרה, הטכניקה מתבצעת על ידי הדבקה של ריס מלאכותי אחד על כל ריס טבעי, התוצאה שמתקבלת היא מראה טבעי ומודגש.

שזירת ווליום

נקראת גם שזירת נפח, נוצרת על ידי הדבקה של כמה ריסים שיוצרים מניפה והם מודבקים על ריס אחד טבעי, ואז נוצר לנו מראה של נפח.

בשזירת נפח, הנפח גם כן מחולק וממוספר במספרים של 2D, 3D, 5D ומעלה. המספר יכול להגיע ל 45D. כאשר D מסמל Dimension, כלומר מימד. כאשר אתן שומעות על ביטויים כמו דו מימדי או תלת מימדי לרוב מדובר על כמות הריסים במניפה, 2 ריסים או שלושה ריסים. ככל שיש יותר ריסים כך הנפח המתקבל גדול יותר, אך יחד איתו עולה המשקל של השזירה המודבק לריס הטבעי שלנו.

חשוב לאבחן את הריסים הטבעיות של המטופלת, ריס שאינו מסוגל לשאת במשקל של הריסים המלאכותיות יכול להיפגע.

סטיילינג

סטיילינג הוא עיצוב מראה העין, בגדול מדובר בהדגשה של היתרונות והסתרה של חסרונות. הסטיילינג מאפשר למעצבת הריסים ליצור אשליה של מראה עיניים שונה על ידי שילוב של טכניקות שזירה שונות

 • עין נפולה: ניתן  ליצור מראה של עין מורמת יותר (כמו באיפור)
 • עפעף נפול: בעזרת שזירה ניתן להסתיר את העפעף הנפול וליצור מראה עיניים מורם יותר. 
 • עין קטנה:  ניתן ליצור אשליה של עין גדולה ופתוחה יותר.
 • מראה חתולי: שזירה היוצרת מראה חתולי ומלוכסן מעט כלפי מעלה. מתאים לעיניים שקדיות ועגולות. לא מומלץ לבצע לעיניים מלוכסנות או חתוליות, מאחר ויווצר מראה מלוכסן מידי. כמו כן לא מומלץ לבצע לעין נפולה. 
 • מראה בובתי: נקראה גם מראה דולי, המראה הבובתי מתאים מאוד למי שסובלת מעפעף נפול הסגנון ייצור מראה עיניים גדול ופתוח יותר, הוא מדגיש את מה שיפה ומסתיר את מה שצריך להסתיר.
 • מראה סנאי: הסגנון יוצר אשלייה של הרמה של העיניים והוא מתאים לכל סוגי העיניים. 

ניתן לערבב בין סוגי סטיילינג לפי מבנה העין של הלקוחה. השוזרת תבחר באיזה ווליום או קימור של הריסים להשתמש על פי מבנה העין וצמיחת הריסים של הלקוחה. קימור הריסים מסומן באותיות B, J, C, CC, DD מהכי פחות מעוגל ועד למעוגל ביותר.

לקוחה עם ריסים מעוגלים באופן טבעי לא תוכל להדביק ריס מעוגל מכיוון שזה יגרום לריסים שלה לפגוע בעפעפיים ויגרום לחוסר נוחות משמעותי.

תמונות של הלחמת ריסים

החלמת ריסים הרמת עפעפיים
צילום: gali-lashes academy
החלמת ריסים ווליום 6D
צילום: gali-lashes academy
החלמת ריסים ווליום 3D
צילום: gali-lashes academy
החלמת ריסים ווליום 5D
צילום: gali-lashes academy
החלמת ריסים ווליום 4D
צילום: gali-lashes academy
החלמת ריסים מגה ווליום
צילום: gali-lashes academy

הסרת שזירת ריסים

הסרת הריסים היא תהליך פשוט מאוד האורך כ-10 דקות בלבד. המטופלת שוכבת בעיניים עצומות עם חומר ייעודי להסרה הנקרא רמובר. במהלך הזמן הזה החומר ממיס את הדבק. לאחר מכן מעצבת הריסים מסירה בעדינות את הריסים ומנקה את שאריות החומר והדבק מהעפעף.

סיכונים בטיפול הלחמת ריסים

הסיכון הבריאותי העיקרי בטיפולי שזירת ריסים היא תגובה אלרגית לדבק שבו משתמשים לצורך הדבקת הריסים המלאכותיות. לא תמיד ניתן לדעת האם למטופלת תהיה תגובה אלרגית, אך ניתן להעריך כי נשים הסובלות מאלרגיות רבות לחומרים אחרים, הסיכוי כי תפתח תגובה אלרגית לדבק גבוה יותר. באופן כללי מטפלות שעברו קורס הלחמת ריסים אמורות לדעת כיצד לטפל בסיכונים אלו.

נושא הדבק הוא סוגייה רחבה ובעייתית בתחום שזירת הריסים. כל הדבקים בהם משתמשים בישראל הם ללא אישור משרד הבריאות וכולם מכילים חומר הנקרא ציאנואקרילט ברמה כזו אחרת, הציאנואקרילט הוא זה שגורם לדבק להתייבש מהר ולהחזיק לאורך זמן, אך הוא גם זה שאחראי לתגובה האלרגית. 

כיום תעשיית הדבקים בישראל החלה לייצר דבקים רפואיים עם תחליפים סינטטיים לציאנואקרילט. אמנם זה לא ביטל לגמריי את התגובות האלרגיות אבל זה הצליח להפחית אותן באופן משמעותי.

תגובה אלרגית לרוב מתבטאת באדמומיות ונפיחות של העפעפיים, תחושת גרד או צריבה, תוך מספר דקות או  שעות מרגע הטיפול. במקרה של תגובה אלרגית יש לעדכן את מעצבת הריסים ולהסיר את השזירה באופן מיידי.

על מנת לבצע הלחמת ריסים באופן הבטוח ביותר, יש להקפיד לבצע את התהליך אצל מעצבת ריסים בעלת ידע נרחב בחומרים. חלק ממעצבות הריסים בוחרות את הדבקים שלהן בקפידה על מנת למזער תגובות אלרגיות עד כמה שניתן. מומלץ לוודא כי הדבק אינו מכיל לטקס, מאחר והלטקס ידוע כחומר אלרגני במיוחד.

קיימים כמה סוגי אלרגיות העלולים להתפתח בעקבות חשיפה לדבק:

 • אלרגיה נרכשת: ככל שהגוף נחשף יותר ויותר לחומר כך הוא מפתח יותר נוגדנים. התגובה אינה קורית באופן מיידי ויכולה להתרחש כעבור מספר חודשים. 
 • אלרגיה סטטית: אלרגיה הנמצאת במצב סטטי קבוע ואינה מחמירה, ניתנת לטיפול על ידי כדורים המיועדים לטיפול באלרגיה הניתנים לרכישה ללא מרשם. אותן נשים יסבלו מתסמינים קלים של אלרגיה ויוכלו להמשיך לשזור ריסים.

האם הלחמת ריסים פוגעת בריס הטבעי?

באופן כללי הלחמת ריסים פוגעת בריסים, במידה ושוזרת הריסים אינה מתמחה מספיק בנושא שזירת ריסים ובדקויות הקטנות של הטכניקות השונות, עלולה להתרחש פגיעה משמעותית בריסים הטבעיות שלנו.

לריסים שלנו יש מחזור צמיחה הנמשך בין 6-8 שבועות, בו הן צומחות ונושרות. כל ריס נמצא בשלב שונה במחזור הצמיחה ולכן חשוב מאוד להתייחס לכל ריס באופן אינדיבידואלי. 

על הריס או קבוצת הריסים המלאכותיות להיות מודבקות על כל ריס בנפרד. במקרה של הדבקה על כמה ריסים יכולה להיווצר תלישה של ריסים בעקבות הבדלים במחזורי הצמיחה. התלישה פוגעת בזקיקי השערה ועלולה לגרום לקרחות.

בנוסף, חשוב מאוד להקפיד על משקל מדויק של ריסים הניתנים להדבקה על הריס הטבעי. לא תמיד הריסים הטבעיות שלנו מאפשרות לנו יצירה של סגנון או מראה מסויים. ריס שלא יצליח לעמוד בעומס יפול לפני סיום מחזור הצמיחה שלו.

חשוב מאוד להקפיד על שימוש בחומרים איכותיים וכלים סטריליים. הפגיעה המשמעותית ביותר שעלולה להתרחש מעבר לפגיעה בריסים עצמם, היא הפגיעה בבריאות העיניים שלנו.

הלחמת ריסים או שזירת ריסים?

עוד לא ברור כיצד המושג ״הלחמת ריסים״ הפך להיות המושג המוכר ביותר בקרב נשות ישראל, אבל מה שבטוח הוא כי הלחמת ריסים, שזירת ריסים ותוספות ריסים הם שלושה מושגים המתארים בדיוק את אותו הדבר. באירופה וארה״ב המושג המקובל הוא Eyelash extensions שפירושו תוספות ריסים, ואין שום מונח אחר המתאר את אותו הטיפול.

הבלבול הגדול נוצר בעקבות המושג ״הלחמה״, הלחמה היא חיבור באמצעות חימום, בטיפול שזירת ריסים אין שום פעולת חימום כזו או אחרת והתהליך מתבצע על ידי הדבקה בדבק ייעודי לריסים. 

אם תשאלו נשות מקצוע מתחום שזירת הריסים, תוכלו למצוא כמה נשים מוכשרות ועצבניות במיוחד על המושג המטעה והשגוי שנכנס ללקסיקון שלנו והוא : ״הלחמת ריסים״

ממה עשוים הריסים המלאכותיים

YouTube video

ריסים מלאכותיים עשויים ממינק סינטטי או ממשי סינטטי. קיימים גם ריסים העשויים פרוות מינק אמיתית, אך לרוב לא משתמשים בה בישראל, מלבד המחיר הגבוה של הריסים הטבעיות, קיימת בישראל מודעות גבוהה לגבי פגיעה בבעלי חיים ולכן רוב מעצבות הריסים נמנעות משימוש בריסים אלו. חומרים נוספים שניתן למצוא הם ריסים עשויים סיליקון או פלסטיק.

ריסים עשויים מינק ומשי הם הריסים ברמה ובאיכות הגבוהה ביותר שאפשר למצוא היום בשוק. הם יוצרים מראה טבעי ורך שנשאר לאורך זמן. הבחירה בסוג החומר נתונה לשיקול דעתה של שוזרת הריסים וההעדפה האישית שלה, מבחינת הלקוחה אין כל הבדל בין הסוגים ושניהם בעלי איכות זהה.

הסיליקון והפלסטיק לעומת זאת, הם ריסים באיכות נמוכה יותר. הם מקנים מראה פלסטיקי ומלאכותי מאוד. ניתן לזהות בקלות שימוש בריסים באיכות נמוכה מאחר והמראה הכללי שמתקבל הוא גס יותר. 

הקפידו כי מעצבת הריסים אינה חוסכת בעלויות ומציעה את האיכות הגבוהה ביותר עבור לקוחותיה. 

איך שומרים על שזירת ריסים

הכלל החשוב ביותר הוא לא להרטיב את העיניים במשך 12 שעות. חשוב מאוד לשמור על ניקיון הריסים באופן יומיומי על ידי שטיפה בסבון ייעודי לריסים או בשמפו לתינוקות. 

הריסים הטבעיים משמשים אותנו ביום יום כמסנן מלכלוך ואבק, כאשר אנחנו מתקלחים כל הלכלוך והאבק שהצטברו נשטפים במים. לעומת זאת, המים אינם מצליחים לשטוף את הלכלוך שמצטבר על הריסים המלאכותיים. נשים רבות נמנעות משטיפה של הריסים מחשש כי השזירה תיפול. 

חשוב להבין כי הדבק שבו מתבצעת ההדבקה הוא חזק מאוד. בכל יום נופלים לנו בין 1-5 ריסים באופן טבעי, כך שזה תקין לחלוטין שכמה ריסים יפלו במהלך היום וזה לא מצביע על אופן תחזוקת הריסים.

לעומת זאת הלכלוך שמצטבר יוצר שכבה עבה של לכלוך על הריסים ויוצרת קרקע פורייה להתרבות של חיידקים. יש לנקות את הריסים בעזרת מברשת ייעודית או בעזרת הידיים ולבצע חפיפה עדינה בתנועות סיבוביות על קו הריסים. את הריסים יש לסרק רק כשהם יבשים, סירוק של ריסים רטובים יגרום לתלישה שלהם.

כמו כן חשוב להקפיד על הנקודות הבאות:

 • אסור להשתמש מעגל ריסים
 • אסור לשים מסקרה
 • לא להשתמש במי פנים וחומרים על בסיס שמן
 • לא למרוח אייליינר עמיד במים – השפשוף האגרסיבי שנדרש על מנת להסירו פוגע בריסים
 • לא לישון על הפנים

להימנע מסאונה וחשיפה לטמפרטורה גבוהה- טמפרטורה גבוהה גורמת להיחלשות הדבק. במידה ונחשפתם לטמפרטורה גבוהה, חשוב מאוד לא לגעת כלל בריסים למשך שעתיים. בזמן זה הדבק מתייצב חזרה.

באופן כללי ניתן לסכם כי אין סיבה לחשוש לבצע הלחמת ריסים, הקפידו על בחירה במעצבת ריסים מנוסה ומקצועית. אל תתפתו למחירים נמוכים מאחר ולרוב מחיר נמוך יבוא לידי ביטוי באיכות חומרים ירודה.

מה עדיף הדבקת ריסים או הלחמת ריסים?

הדבקת ריסים הוא תהליך שונה מהלחמת ריסים אך התוצאה שמתקבלת היא דיי זהה.

בהדבקת ריסים מדובר בדבק על בסיס מים. בתהליך ההדבקה מדביקים מספר ריסים ישירות על קו הריסים העליון ללא הפרדה של הריסים. ההדבקה מחזיקה בין שבועיים לשלושה ואינה מחייבת טיפולי המשך של מילוי הריסים.

ההדבקה מתאימה מאוד לנשים שאינן מעוניינות להתחייב לתהליך של שזירה ומילוי באופן קבוע ומעוניינות במשהו חד פעמי או משהו שמתבצע בתהליך קצר ופשוט יותר. במידה ורוצות לחדש את מראה הריסים כל שעליהן לעשות הוא לבצע הדבקה מחדש. התהליך כולו אורך כ- 45 דקות.

יתרון נוסף בהדבקת ריסים הוא העובדה כי סוג הדבק בו משתמשים מתאים לכולן מלבד לנשים אלרגיות ללטקס, מאחר והדבק ללא אדים ובעל הרכב חומרים שונה, תגובות אלרגיות הן מאוד נדירות.

לכן, נשים הסובלות מאלרגיות רבות או שאלרגיות לדבק של שזירת הריסים ומעוניינות במראה ריסים מלא ומעוצב הדבקת ריסים היא הפתרון האידיאלי עבורן.

ריטה פסחוב

כותבת המאמר: ריטה פסחוב

כאמא ל- 2 וכמנהלת עסק עצמאי, שגרת הבוקר שלי עמוסה ולא משאירה לי דקה אחת מיותרת. למזלי גיליתי את עולם האיפור הקבוע שהפך לפתרון המושלם בשבילי. באתר הזה אני אחלוק איתך את כל מה שלמדתי עם השנים על כל מה שקשור בנושא. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.

טיפולים שיכולים לעניין אותך